چهارشنبه , اردیبهشت ۱ ۱۴۰۰
آخرین خبرها

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کهگیلویه و بویراحمد: نظرسنجی انتخاباتی فقط با مجوز معاونت مطبوعاتی ارشاد امکان‌پذیر است/ رسانه‌ها تحت رصد ۲۴ساعته هستند

به گزارش پایگاه خبری سفیر یاسوج، نشست معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کهگیلویه و بویراحمد و معاون دادستان مرکز استان با معاون مطبوعاتی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیئت مدیره خانه مطبوعات استان امروز با دستورکار «انتخابات» در سالن جلسات اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

عیسی حسنی معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کهگیلویه و بویراحمد در این نشست با اشاره به انتخابات پیش‌رو، اظهار داشت: محاکم انتخاباتی ما در همه شهرستان‌ها مشخص شده‌اند و در هر جایی لازم باشد اقدامات لازم صورت می‌گیرد.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کهگیلویه و بویراحمد در خصوص موضوع نظرسنجی‌های انتخاباتی در رسانه‌ها گفت: از باب پیشگیری از وقوع جرم، هر مرجعی که قصد برگزاری نظرسنجی داشته باشد باید با هماهنگی و مجوز معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این کار را انجام دهد.

حسنی بیان کرد: نظرسنجی‌های خلاف قاعده و بدون مجوز سبب ایجاد بار حقوقی و توقعی می‌شود که می‌تواند مردم را نسبت به موضوعی تهییج و تحریک کرده و گاهی ما را دچار گرفتاری‌ها و مشکلات پساانتخاباتی کند.

وی گفت: موضوعاتی که در این جلسه مطرح می‌شود فراتر از وظایف خانه مطبوعات است چرا که بسیاری از رسانه‌های مجازی ما فاقد مجوز هستند اما انتظار داریم که توصیه‌های لازم از طریق خانه مطبوعات هم به آنها گوشزد شود و در صورت بی‌توجهی این رسانه‌ها، از طریق معاونت فضای مجازی و معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری به پلیس فتا اعلام شده و در خصوص آنها اعلام جرم می‌شود.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کهگیلویه و بویراحمد با تأکید بر ضرورت حضور یک مشاور حقوقی در کنار رسانه‌ها، گفت: گاهی الفاظی در برخی رسانه‌ها به کار می‌رود که بدون سوء‌نیت است اما بار حقوقی توهین و نشر اکاذیب دارد و تشنج در جامعه ایجاد می‌کند که برای پیشگیری از چنین مواردی لازم است از ظرفیت مشاورین حقوقی استفاده شود.

حسنی ادامه داد: تعداد مطبوعات و رسانه‌های استان زیاد بوده و غلط‌های املایی نیز در آنها خیلی زیاد است به طوری‌که گاهی با به کار بردن یک «واژه»، مفهوم مطالبی که از یک منبع نقل‌قول می‌شود تغییر می‌کند که شاید این مشکل گاهی به علت تعجیل در انتشار اخبار باشد بنابراین لازم است اخبار کمی پخته‌تر شود.

وی با بیان اینکه یک سری جرایم مطبوعاتی و یک سری جرایم مطبوعاتی در فضای مجازی داریم، گفت: رسانه‌ها توجه کنند که در فضای مجازی به صورت ۲۴ ساعته تحت رصد هستند.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کهگیلویه و بویراحمد افزود: رسانه‌ها زبان گویای مردم هستند بنابراین باید واقعیت‌ها توسط آنها مطرح شود اما باید واقعیت در جای خود و موضع خودش گفته شود، زیرا گاهی یک واقعیت در شرایط غیرعادی سبب ایجاد تشنج در جامعه و حتی منجر به جرایم و درگیری می‌شود که در گذشته مشابه آن را در استان داشتیم.

حسنی خطاب به کاندیداهای انتخابات هم گفت: هر کاندیدایی که بر خلاف مصالح نظام و امنیت و مردم اقدام به بیان مطالبی کرده و یا  تحرکاتی انجام دهد که امنیت مردم را به خطر بیندازد یا نظام را به چالش بکشاند این موضوع در صلاحیتش اعمال می‌شود.

حسنی در رابطه با رسانه‌ها و تارنماهای فاقد مجوز هم گفت: باید موارد مجرمانه به معاونت دادستانی استان اعلام شود تا این تارنماها از طریق معاونت دادستانی کشور فیلتر شوند.

رضا خردمند معاون مطبوعاتی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد در این نشست با اشاره به انتخابات پیش‌رو، اظهار داشت: دشمنان ما در هر فرصتی برنامه‌ریزی می‌کنند مشکلاتی را برای نظام و کشورمان ایجاد کنند و به طور قطع یکی از بهترین فرصت‌ها برای آنها، انتخابات است، بنابراین در این برهه زمانی ما باید هوشیارتر باشیم.

وی افزود: امروزه بحث مطبوعات و رسانه‌ها تنها منحصر به خبررسانی نیست بلکه بحثی علمی و سیاسی بوده و سرنوشت‌ساز است به طوری که امروز رسانه‌ها پابه‌پای سیاست‌مداران دنیا حرکت می‌کنند.

معاون مطبوعاتی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد در رابطه با موضوع نظرسنجی در انتخابات نیز بیان کرد: براساس قانون مجلس و قانون مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، تنها مراکز علمی، تحقیقاتی و پژوهشی و مرکز تحقیقات صدا و سیما می‌توانند نظر سنجی برگزار کنند.

خردمند تصریح کرد: همین مراکز نیز در صورتی که بخواهند در خصوص انتخابات نظرسنجی انجام دهند حتما باید از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز داشته باشند.

وی ابراز کرد: در برهه کنونی، برخی اقدامات به خصوص در بحث قومیت‌گرایی می‌تواند سبب تشویش اذهان عمومی شده و مشکل‌زا باشد که لازم است رسانه‌های ما به هوش باشند و از این مسائل دوری کنند.

حمید نادریان معاون دادستان مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد هم در این نشست با اشاره به آثار تبعی که از نظرسنجی ها به وجود می‌آید، گفت: ما به دنبال این هستیم که رسانه‌ها را وارد پروسه قضایی نکنیم و اگر هشداری داده شده و اقدامی انجام می‌شود در راستای پیشگیری از تشکیل پرونده قضایی برای آنها است.

وی افزود: در حالی که ما هنوز وارد پروسه تبلیغات و پروسه اصلی انتخابات نشده‌ایم اما شاهد هستیم که برخی رسانه‌ها این پروسه را شروع کرده‌اند و حتی برخی اخبار رسانه‌ها شائبه حمایت آنها از کاندیداهای خاصی را ایجاد کرده است و لازم است اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه مطبوعات، ارشاد کافی را در این زمینه داشته باشند.

انتهای پیام/

درباره‌ی admin

حتما ببینید

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد: ۲ هزار خانه طرح اقدام ملی مسکن در کهگیلویه و بویراحمد احداث می شود/ مبلمان شهری سی سخت متناسب با گردشگریِ معماری طراحی شود

استان کهگیلویه و بویراحمد-پایگاه خبری سفیر یاسوج: معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *